Youth Ambassadors Selected for 2020

Youth Ambassadors Selected for 2020

2019-11-26 10:11

Congratulations to all the students who were selected for Youth Ambassador exchanges in 2020! Students go through a rigorous application and interview process before being selected for travel to one of our sister cities. After selection, students attend cultural orientations to prepare for travel abroad and to get to know the culture of their destination.

A special congratulation to Will Lourcey who received the Yamagata Emerging Leader Scholarship for his excellence in community service and leadership. Lourcey will be using the scholarship to travel to Reggio Emilia, Italy in the spring.

Budapest, Hungary – March 7-15

  • Evan Bazikov, All Saints Episcopal School
  • Rowan Kliethermes, Trinity Valley School
  • Morgan McCullough, Texas Academy of Biomedical Sciences
  • John Nolan, Paschal High School
  • Leah Peterson, I.M. Terrell High School
  • Nate Scott, Texas Academy of Biomedical Sciences
  • Nevaeh Vega, North Side High School
  • Haleema Williams, Texas Academy of Biomedical Sciences
Delegation Leaders
  • Jane Card, Marine Creek Collegiate High School
  • Nicole Vallee, Tarrant County College

Guiyang, China – June 5-15

  • Emmy Chen, Nolan Catholic High School
  • Trinity Crockett, World Languages Institute
  • Alicia Flores, Nolan Catholic High School
  • Jose Garcia, Colleyville High School
  • Isabel Garza, Fort Worth Country Day
  • Amani Jones, Marine Creek Collegiate High School
  • Jorge Munoz-Alvarez, World Languages Institute
  • Mariafernandez Nunez, World Languages Institute
  • Brendan Shaw, Trinity Valley School
  • Isabelle Ungacta, Marine Creek Collegiate High School
  • Kimberly Wang, Westlake Academy
  • Florence Weyawo, Diamond Hill Jarvis High School
  • Anaiah Wiley, Chisholm Trail High School
  • Mark Wong, Fort Worth Country Day
Delegations Leaders
  • Kimberly Tezak-Daus, Diamond Hill Jarvis High School
  • Krista Forsgren
Associate Delegation Leaders
  • Vanessa Garcia, University of Texas at Arlington
  • Kenneth McCleveland, Pennsylvania State University

Nagaoka, Japan – June 21-30

  • Keira Aguirre, Trimble Tech High School
  • Carlos Armendariz, Crowley Collegiate Academy
  • Gabriela Barrientos, Diamond Hill Jarvis High School
  • Eren Collins, Arlington Heights High School
  • Hawaii Guerin, Wedgewood Middle School
  • Nayeli Loredo, Marine Creek Collegiate High School
  • Madison Martinez, Benbrook High School
  • Liberty Mata, Home School
  • Isabelle Planty, McLean Middle School
  • Nadine Rumsey, Marine Creek Collegiate High School
  • Jennifer Tavera, Marine Creek Collegiate High School
  • Karina Torres, Marine Creek Collegiate High School
  • Patsy Torres, World Languages Institute
  • Niklas Yanez, Arlington Heights High School
Delegation Leaders
  • Dawnelle Butler, Westlake Academy
  • Kendall Lake

Nagaoka, Japan Harashin Scholars – July 24-Aug.3

  • Karen Ayala, Texas Academy of Biomedical Sciences
  • Jameson Bauer, Westlake Academy
  • Jude Butler, Westlake Academy
  • Katherine Gallardo, Texas Academy of Biomedical Sciences
  • Nicole Helms, Westlake Academy
  • Garin Kelly, I.M. Terrell High School
  • Nyasha Muwalo, Chisholm Trail High School
  • Noah Reyes, North Crowley High School
Alternates
  • Girah Lundy-Joseph, MacArthur High School
  • Haleema Williams, Texas Academy of Biomedical Sciences
Delegation Leaders
  • Dianna Alexander, Arlington Heights High School
  • Kimberly Kowalski, Fort Worth Academy

Nîmes, France – March 7-15

  • Melany Alonso, Marine Creek Collegiate High School
  • Gwendolen Bruce, Southwest High School
  • Alyssa Campbell, Arlington Heights High School
  • DJ Carter, Arlington Heights High School
  • Carol Lee Dewar, Paschal High School
  • Ernesto Duran, Texas Academy of Biomedical Sciences
  • Elisa Duran, Marine Creek Collegiate High School
  • Kendall Fernandez, Trimble Tech High School
  • Alicia Flores, Nolan Catholic High School
  • Isabella Flores, Nolan Catholic High School
  • Mary Faith Fraire, Saginaw High School
  • XiXi Hillman, Fort Worth Country Day School
  • Randito Howard, Uplift Summit International Preparatory Academy
  • Grace Irumva, Marine Creek Collegiate High School
  • Katie Kopf, Nolan Catholic High School
  • Emme Nelson, Arlington Heights High School
  • Lauryn Roberts, Fort Worth Country Day School
  • Jasmine Santillan, Marine Creek Collegiate High School
  • Samira Santillan, I.M. Terrell High School
  • Gabriela Urbina, Marine Creek Collegiate High School
Delegation Leaders
  • Andreanne Annis, Fort Worth Country Day
  • Rob Napier, Fort Worth Country Day
Associate Delegation Leader
  • Natalie Bauman, University of Texas at Arlington

Reggio Emilia, Italy – March 7-15

  • Daisy Aguilar, Northside High School
  • Savanah Antwine, Texas Online Preparatory School
  • Ashia Bah, Marine Creek Collegiate High School
  • Ashlynn Bouldin, Westlake Academy
  • Emily Carrillo, Haltom High School
  • Hayden Flowers, Westlake Academy
  • Yessica Gonzalez, Marine Creek Collegiate High School
  • Erin Guy, Westlake Academy
  • Lilian Hicks, Texas Academy of Biomedical Sciences
  • Girah Lundy-Joseph, MacArthur High School
  • Kimmie Kopf, Nolan Catholic High School
  • Will Lourcey, Paschal High School
  • Ben Orr, Tarrant County Collage/Anderson School
  • Klarissa Orozco, Marine Creek Collegiate High School
  • Alison Pak, Westlake Academy
  • Noah Reyes, North Crowley High School
Delegation Leaders
  • Tracey Cravens, Northside High School
  • Cindy Vasquez, City of Fort Worth

Toluca, Mexico – March 7-15

  • Aidan Brock, Fort Worth Academy of Fine Arts
  • Jude Butler, Westlake Academy
  • Bela Gomez, Nolan Catholic High School
  • Valdemar Gomez, Nolan Catholic High School
  • Sebastian Gutierrez, Diamond Hill Jarvis High School
  • Azael Hernandez, I.M. Terrell High School
  • Bronwyn Logan, Crowley High School
  • Irene Strzhemecheny, Texas Academy of Biomedical Sciences
Delegation Leader
  • James Gleaton, Tarrant County College

Trier, Germany – May 31-June 13

  • Eric Borrman, Trinity Valley School
  • Gilian Conlan, Paschal High School
  • Tatum Duncan, Trinity Valley School
  • Emma Eppstein, Paschal High School
  • Erin Fishman, Fort Worth Country Day
  • Kale Graves, Fort Worth Country Day
  • Priscilla Gutierrez, Diamond Hill Jarvis High School
  • Leslie Hernandez, Marine Creek Collegiate High School
  • Whitt Horton, Trinity Valley School
  • Peren Lopez, Trinity Valley School
  • Elizabeth Martinez, Arlington Heights High School
  • Gabriel Massingill, All Saints Episcopal High School
  • Malinda Murphey, Fort Worth Country Day
  • Ben Orr, Tarrant County Collage/The Anderson School
  • Catherine Zarr, Trinity Valley School
Delegations Leaders
  • Chelsy Merrill, Fort Worth Country Day
  • Dr. Michael Roemer, Trinity Valley School
 
Find out how you can be involved check out our full calendar to see all events

categories

Sister City Connections and Student Delegations