Youth Ambassadors Selected for 2019 Exchanges

Youth Ambassadors Selected for 2019 Exchanges

2018-11-28 12:46

Congratulations to all the students who were selected for Youth Ambassador exchanges in 2019! Students go through a rigorous application and interview process before being selected for travel to one of our sister cities. After selection, students attend cultural orientations to prepare for travel abroad and to get to know the culture of their destination.

A special congratulation to Melany Rodriguez who received the Yamagata Emerging Leader Scholarship for her excellence in community service and leadership. Rodriguez will be using her scholarship to travel to Nagaoka, Japan and attend the International Leadership Academy.

Bandung, Indonesia – June 17-28, 2019

  • Sarah Arencibia, Westlake Academy
  • Trinity Crockett, World Languages Institute
  • Alicia Flores, Nolan Catholic High School
  • Victoria Gomez, Nolan Catholic High School
  • Randito Howard, Paschal High School
  • Jorge Munoz-Alvarez, World Languages Institute
  • Nyasha Muwalo, Chisholm Trail High School
  • Mariafernanda Nunez, World Languages Institute
Delegation Leaders
  • Tracey Cravens, North Side High School
Associate Delegation Leader
  • Vanessa Garcia, University of Texas at Arlington

Budapest, Hungary – March 9-17, 2019

  • Emily Carrillo, Diamond Hill-Jarvis High School
  • Danna Gaytan, Diamond Hill-Jarvis High School
  • Ashley Helms, Westlake Academy
  • Nicole Helms, Westlake Academy
  • Zateya Jackson, Chisholm Trail High School
  • Alexis Jiang, Westlake Academy
  • Amy Moreno, North Side High School
  • Nyasha Muwalo, Chisholm Trail High School
  • Zoe Nichols-Payne, Texas Academy of Biomedical Sciences
  • Benjamin Orr, Anderson Private School
  • Emily Pruitt, Marine Creek Collegiate High School
  • Gabriela Urbina, Marine Creek Collegiate High School
  • Sarah Villagran, Paschal High School
Delegations Leaders
  • Dawnelle Butler, Westlake Academy
  • Dalynn Cross Diamond Hill-Jarvis High School
Associate Delegation Leader
  • Ben Cristol, L.K. Hall Elementary School

Nagaoka, Japan – June 19-28, 2019

  • Lizett Espinoza, Western Hills High School
  • Hayden Flowers, Westlake Academy
  • Imani Golightly, Young Women’s Leadership Academy
  • Shania Grant, World Languages Institute
  • Asheria Hart, Cedar Hill Collegiate
  • Alana Hawkins, Cedar Hill Collegiate
  • Karime Hernandez, South Hills High School
  • Dakira Hill, Boswell High School
  • Kassandra Loera, World Languages Institute
  • Jennifer Lozoya, World Languages Institute
  • Kate Malonis, Fort Worth Country Day
  • Kaylee McCurley, Aledo High School
  • Samantha Ramirez, Texas Academy of Biomedical Sciences
  • Kimberly Ruvalcaba, Young Women’s Leadership Academy
  • Kiyanna Smith-Wright, Marine Creek Collegiate High School
  • Mario Terrell II, Young Men’s Leadership Academy
Delegations Leaders
  • Joe Ayala, Western Hills High School
  • Chloe Marshall
Associate Delegation Leaders
  • Janrose Samson, University of Texas at Dallas
  • Tameia Nash, Dallas County Community College District

Nagaoka, Japan Harashin Scholars – July 25-Aug. 4

  • DJ Carter, Arlington Heights High School
  • Erik Cura, Nolan Catholic High School
  • Erin Fishman, Fort Worth Country Day
  • Lilian Hicks, Texas Academy of Biomedical Sciences
  • Will Lourcey, Paschal High School
  • Saleem Razack, Trinity Valley School
  • Kyra Rhoades, Timber Creek High School
  • Bayan Williams, Texas Academy of Biomedical Sciences
Alternates
  • Karen Ayala, Texas Academy of Biomedical Sciences
  • Cameron Garcia, Arlington Heights High School
Delegations Leaders
  • Andreanne Annis, Fort Worth Country Day
  • Angelia Ross, International Newcomers Academy

Reggio Emilia, Italy – March 9-17, 2019

  • Solana Adedokun, Fort Worth Country Day
  • Crystal Aguero, Western Hills High School
  • Nosaghare Aiguobasimwin, Marine Creek Collegiate High School
  • Jameson Bauer, Westlake Academy
  • Janie Bradford, Fort Worth Country Day
  • Jude Butler, Westlake Academy
  • Karina Cedillo, Fort Worth Country Day
  • Alexis Davis, Arlington Heights High School
  • Elisa Duran, Marine Creek Collegiate High School
  • Alicia Flores, Nolan Catholic High School
  • Gabriela Gomez, Nolan Catholic High School
  • Rafael Gomez, Nolan Catholic High School
  • Victoria Gomez, Nolan Catholic High School
  • Niina Havia, Nolan Catholic High School
  • Tiara Jones, Arlington Heights High School
  • Morgan McCullough, Texas Academy of Biomedical Sciences
  • Emme Nelson, Arlington Heights High School
  • Mariafernanda Nunez, World Languages Institute
  • Skyler Porter, Paschal High School
  • Saleem Razack, Trinity Valley School
  • Umaya Suliman, Paschal High School
Delegations Leaders
  • James Gleaton, Tarrant County College
  • Courtney Smith, Como Montessori School

Toluca, Mexico – March 9-17, 2019

  • Oliviah Anthony, South Hills High School
  • Alejandra Arellano, Arlington Heights High School
  • Gwendolen Bruce, Southwest High School
  • John Nolan, Paschal High School
  • Felicia Pang, Fort Worth Country Day
Delegation Leaders
  • Marvin Vann Griffith, World Language Institute
  • Cindy Vasquez, City of Fort Worth

Trier, Germany – March 9-17, 2019

  • Alma Briones, North Side High School
  • Rebecca Cichock, Arlington High School
  • Hillary Fillmore, Southwest Christian School
  • Will Hartgraves, Paschal High School
  • Emma Lampka, Fort Worth Country Day
  • Bronwyn Logan, Crowley High School
  • Peren Lopez, Trinity Valley School
  • Katelyn Parham, Fort Worth Country Day
  • Alex Patton, Carroll High School
  • Lauryn Roberts, Fort Worth Country Day
  • Kate Robinson, All Saints Episcopal
  • Jayden Struve, Juan Seguin High School
Delegation Leaders
  • Rob Napier, Fort Worth Country Day
  • Erika Zimmerman, Tarrant County College
Associate Delegation Leader
  • Diamond Moss, Tarrant County College

Advanced International Leadership Academy in Nagaoka, Japan – Aug. 1-11

  • Savanah Antwine, Texas Online Public School
  • Gabriela Gomez, Nolan Catholic High School
  • Niina Havia, Nolan Catholic High School
  • Gianna Razack, Trinity Valley School
  • Kate Robinson, All Saints Episcopal
  • Melany Rodriguez, World Languages Institute
  • Alexander Roemer, Trinity Valley School
  • Irene Strzhemechny, Harmony School of Innovation
  • Mercedes Swinney, The Oakridge School
Delegation Leaders
  • Jay Kurima, Texas Academy of Biomedical Science
  • Nancy Marchant
  • Nelcy Cardenas, Fort Worth ISD
  • Carlo Capua, Z’s Cafe

Guiyang, China – June 5-15, 2020

  • Jose Garcia, Colleyville Middle School
  • Kassandra Loera, World Languages Institute
  • Amy Moreno, North Side High School
  • Jorge Munoz-Alvarez, World Languages Institute
  • Mariafernanda Nunez, World Languages Institute
  • Anaiah Wiley, Chisholm Trail High School
  • Mark Wong, Fort Worth Country Day
Delegation Leaders
  • Paul Blankenship, Eastern Hills High School
  • Kimberly Tezak-Daus, Diamond Hill- Jarvis High School
Associate Delegation Leaders
  • Vanessa Garcia, University of Texas at Arlington